شفر: اندازه برانکو پول میخواهم!

شفر: اندازه برانکو پول میخواهم!

باشگاه استقلال دوباره در نقل و انتقالات دچار یک بلاتکلیفی بزرگ شده و سرمربی فصل آینده‌اش را نمی‌شناسد. حرف‌های وینفرد شفر بعد از بازی با سپاهان نشان داد که شکاف میان او و باشگاه استقلال بیشتر شده و پیرمرد این حق را برای خود قایل است که با تیم‌های دیگر وارد مذاکره شود. وقتی شفر به این صراحت از جدایی سخن می‌گوید، آن هم در آستانه بازی فینال جام حذفی و البته بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا تردیدی نیست که بیش از همه ذهن بازیکنان دچار تشویش و چندگانگی خواهد شد. باشگاه استقلال باید در کمترین زمان ممکن تکلیف خود را با این مربی آلمانی روشن کند. این یک ضرورت است.

برای رمزگشایی از مکنونات ذهنی وینفرد شفر در مواجهه با ادامه فعالیت در باشگاه استقلال فقط کافی است روی این اظهارات تمرکز کنیم: «من ۵-۴ روز قبل از بازی با مدیران باشگاه صحبت‌هایی کردم و حرف‌هایمان را زدیم و قرار بود پیشنهاد جدیدی ارائه بدهند اما پیشنهادی به من نرسیده و از حالا مدیربرنامه‌های من می‌تواند پیشنهاد تیم‌های دیگر را بررسی و با باشگاه‌های دیگر مذاکره کند. دفعه قبل گفتم که ما می‌خواهیم کاری کنیم که در ۴-۳ سال آینده در رتبه بالا بمانیم، وقتی شما در مسیر پیشرفت هستید، طبعاً حفظ این موقعیت خطرناک است و ممکن است دوباره به پایین برگردیم.» این جملات نشان می‌دهد که سرمربی استقلال روی خواسته‌های مالی خود استوار است و هرگز نمی‌خواهد قدمی رو به عقب بردارد.
شفر نیز دریافته که به واسطه نتایج خوبی که با استقلال به دست آورده به یک جایگاه نسبتا محکم میان هواداران رسیده و به همین بهانه می‌کوشد پول بیشتری از باشگاه استقلال ببرد. در واقع او بی‌هیچ ابایی زیر تمام قول و قرارهایی زده که به هنگام عقد قرارداد با استقلال به صورت مکتوب آورده بود. جایی که به افزایش دستمزدش تا عدد ۶۰۰ هزار دلار رضایت داده بود اما اکنون نظرش برگشته و می‌خواهد پول بیشتری به جیب بزند. رفتار شفر مصداق همان جمله‌ای است که هفته‌های گذشته از زبان علی جباری، مسوول کمیته پیشکسوتان باشگاه استقلال بیرون آمد. جایی که گفته بود: «او دبه می‌کند.» آری شفر، دبه کرده و نمی‌خواهد با قرارداد ۶۰۰ هزار دلار در استقلال کار کند. رقمی که او به سران باشگاه استقلال پیشنهاد داده ۸۰۰ هزار دلار است که ۲۰۰ هزار دلار با توافق اولیه تفاوت دارد. از طرفی مسوولان باشگاه استقلال نیز از سوی بالا دستی‌ها عمیقا تحت فشار قرار گرفته‌اند که رقمی را به توافق اولیه با شفر اضافه نکنند و با همان ۶۰۰ هزار دلاری که در قرارداد اولیه نوشته شده، قرارداد مالی فصل جدید را تمدید کنند اما شفر هرگز زیر بار نمی‌رود.
آنچه موجب این همه اصرار از سوی شفر شده مبالغی است که باشگاه پرسپولیس برای برانکو ایوانکوویچ در نظر می‌گیرد. درباره دریافتی برانکو دو روایت متفاوت وجود دارد که اگر به هر یک از آنها استناد کنیم، درمی‌یابیم که او دستمزد بیشتری نسبت به شفر از پرسپولیس می‌گیرد. درباره برانکو گفته می‌شود که قرارداد فصل آینده‌اش با رقم ۸۵۰ هزار دلار تمدید شده اما برخی که اطلاعات دقیق‌تری از پشت پرده‌های قرارداد سرمربی کروات سرخ‌ها دارند، تاکید دارند که این مربی با رقم یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار راضی به تمدید قراردادش با پرسپولیس شده است. اینکه چرا باشگاه پرسپولیس چنین اعدادی را در قرارداد با برانکو نوشته ممکن است ناشی از سابقه طول و دراز این مربی در همکاری با فوتبال ایران باشد. از طرفی برانکو از زمانی که سکان هدایت پرسپولیس را برعهده گرفته توانسته این تیم را دوبار قهرمان کند. قبل از این قهرمانی‌ها هم پرسپولیس تنها به دلیل تفاضل گل کمتر در قیاس با استقلال خوزستان به این عنوان نرسید وگرنه برانکو یگانه مربی فوتبال ایران لقب می‌گرفت که توفیق ۳ قهرمانی پی‌درپی را به دست آورده است.
این پیشینه شاید مدیران باشگاه پرسپولیس را نرم کرده تا دستمزد بالاتری برای این کروات در نظر بگیرند اما اینکه چرا شفر بعد از مشورت با نزدیکان بخصوص پسرش که مسوولیت سیاستگذاری‌هایش را برعهده دارد، به این نتیجه رسیده که باید از استقلال دستمزدی نزدیک دستمزد برانکو از پرسپولیس را طلب کند مشخص نیست. شفر نه در فوتبال ایران سابقه آنچنانی دارد و نه اینکه موفق شده استقلال را قهرمان کند. البته هیچ کس منکر توانایی‌های او نیست و باید تحولات بزرگ استقلال در فصل جاری را ناشی از مدیریت او دانست. شفر به واقع از زمانی که وارد چرخه مربیگری در استقلال شد نتایج مطلوبی را رقم زد و پی‌درپی با آبی‌ها پیروز بود اما نه به لحاظ جام‌داری در لیگ برتر و نه سابقه قابل قیاس با برانکو نیست. با این حال شفر روی خواسته‌هایش عمیقا مصر است و روند مذاکراتش با باشگاه استقلال بسیار کند پیش می‌رود و حتی ممکن است در روزهای آتی این مربی همانطور که خودش وعده داده باب مذاکره با دیگر تیم‌ها را باز کند که در این شرایط تنها استقلال لطمه می‌خورد و باز هم زمان زیادی برای این باشگاه در دوران آماده‌سازی از دست خواهد رفت.
مدیران باشگاه استقلال فصل پیش نیز به سبب همین به اصطلاح دست دست کردن‌ها بازیکنی همچون کاوه رضایی را از دست دادند و در نهایت مجبور شدند پول بیشتری بدهند و تیام را جذب کنند. فصل پیش نیز همین اتفاقات در استقلال رخ داده بود و اشتباه‌های بزرگی در یارگیری انجام شد. این فصل اما نباید برای استقلال فصل تکرار آن اشتباه‌ها باشد به این دلیل که قطعا اگر این تیم قهرمانی در لیگ را دوباره از کف بدهد، آنگاه شاید دیگر کار برای ادامه فعالیت مدیران استقلال در این باشگاه نیز دشوار شود. به هرحال مدیران باشگاه استقلال در این برهه حساس و سرنوشت‌ساز نباید زمان را از دست بدهند. آنها باید تکلیف خود را با شفر مشخص کنند. یا او را می‌خواهند که باید به لحاظ مالی راضی‌اش کنند و یا اگر نمی‌خواهند باید سرمربی بهتر از او را به خدمت بگیرند. باشگاه استقلال باید سرعت و شتاب بیشتری در روزهای باقی به خرج دهد تا این تهدید‌های شفر که بسیار بدموقع است و یقینا در آستانه بازی فینال جام حذفی و از همه مهم‌تر بازی با ذوب‌آهن ذهن بازیکنان را درگیر خواهد کرد، فروکش کند. دود همه این بلاتکلیفی‌ها بیش از همه به چشم استقلالی می‌رود که باید هرچه زودتر لیست خرید خود را بشناسد و در راستای جذب بازیکنان جدید اقدام کرده و با بازیکنان مورد نظر فعلی نیز تمدید کند.

نویسنده مطلب: نوشین

http://kolony.ir/images/authors/nooshin_avatar.jpg---http://kolony.ir/images/authors/nooshin_cover.jpeg---ممنون که کلونی را حمایت میکنید

3 دیدگاه در “شفر: اندازه برانکو پول میخواهم!

 • اجمد

  (اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷ - ۹:۵۳ ب.ظ)

  گوه نخور شوفر

  • ت

   (اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷ - ۳:۱۷ ب.ظ)

   گوه پدرت بخوره پدرسوخته

 • نازی

  (خرداد ۱۳, ۱۳۹۷ - ۵:۳۴ ب.ظ)

  نمیدم مال منه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.