تفاوت دیپ وب و دارک وب چیست؟

به گفته یکی از محققان هلندی، اینترنت شامل حداقل ۴٫۵ میلیارد وب سایت است که توسط موتورهای جستجو فهرست داده شده اند و به آنها وب سطحی گفته می شود. با این وجود، تعداد زیادی از آنچه که واقعا وجود دارد، به سختی دیده می شود و به آنها وب عمیق یا دیپ وب می گویند که بر اساس برخی برآوردها ۴۰۰ تا ۵۰۰ برابر بزرگتر از وب سطحی و قابل مشاهده می باشند.

دیپ وب چیست؟

دیپ وب Deep Web یا وب عمیق به اطلاعاتی گفته می‌شود که از دید موتورهای جستجو پنهان می‌مانند. برای مشاهده یک وب سایت در دیپ وب ، باید URL را بدانید یا مجوزهای دسترسی داشته باشید.
در واقع دیپ وب همان وب سایت سطحی است که فقط  از دید پنهان شده است. به طور عمده ایمیل ها، پروفایل های رسانه های اجتماعی، سایت های اشتراکی مانند Netflix و هر چیزی که برای دسترسی به آن نیاز به پر کردن فرم دارید نمونه هایی از دیپ وب هستند.

نکته حائز اهمیت این است که چون دیپ وب از موتورهای جستجو پنهان است، برخی از آنها برای اهداف نامطلوب تری استفاده می گردند. در ادامه از تفاوت دیپ وب و دارک وب و مفهوم دارک وب برای شما خواهیم گفت

دارک وب چیست؟

دارک وب (Dark Web یا وب تاریک) و دیپ وب مترادف هم نیستند. برای درک بهتر تفاوت دیپ وب و دارک وب باید گفت دارک وب زیر مجموعه ای از وب سایت های دیپ وب است که از سایتهای رمزگذاری شده تشکیل شده است. سایت های رمزگذاری شده دارای آدرس های DNS و IP نیستند که معمولا با استفاده از آنها وبسایت ها را شناسایی می کنند. هنوز هم گیج کننده است: برای دسترسی به آنها، کاربران باید از نرم افزار رمزگذاری شده که آدرس IP آنها را پنهان می کنند، استفاده کنند. این کار باعث می شود آنها شناسایی نگردند.

متاسفانه بسیاری از وب سایت های دارک وب جهت خدمات و کالاهای غیر قانونی راه اندازی می گردند. به عنوان مثال، وبسایت جاده ابریشم که اکنون از دسترس خارج شده است، فروشگاه دارویی آنلاین بود که صاحب آن در سال ۲۰۱۳ دستگیر شد، جاده ابریشم لیست ۱۲،۰۰۰ تایی از داروهای غیر مجاز تا هروئین داشت. دارک وب همچنین منابع مشکوک را برای افرادی که مورد تعقیب هستند، مانند تروریست ها و مجرمان دیگر فراهم می کند. به طور کلی، بازار های غیرقانونی آن بیش از ۵۰۰،۰۰۰ دلار در روز فروش دارند. 

Tor، محبوب ترین نرم افزار ساخت و دسترسی به وب سایت های دارک وب می باشد. Tor ابتدا توسط نیروی دریایی ایالات متحده ساخته شد. حتی امروز، سرمایه گذاری در تور توسط دولت ایالات متحده تامین می شود. واشنگتن مخفیانه از تجارت آنلاین هروئین حمایت می کند. استفاده های دیگری نیز برای سرویس های رمزگذاری Tor وجود دارد. برای مثال، هنگامی که فعالان سیاسی در برابر رژیم های اقتدارگرا سخن می گویند، تور می تواند به حفظ حریم خصوصی آنها کمک کند. این همان چیزی است که برخی خبرنگاران از آن استفاده می کنند تا حرف خود را بصورت  ناشناس به گوش کاربران برسانند.

منبع: نت نوشت

نویسنده مطلب: نوشین

http://kolony.ir/images/authors/nooshin_avatar.jpg---http://kolony.ir/images/authors/nooshin_cover.jpeg---ممنون که کلونی را حمایت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.